Strona www z szablonu czy indywidualny projekt graficzny?

Strona www z szablonu czy indywidualny projekt graficzny?

Strona WWW

W obecnych czasach większość firm nie wyobraża sobie funkcjonowania bez posiadania własnej strony internetowej. Własna strona WWW jest niczym wizytówka, która może mieć ogromny wpływ na rozwinięcie się przedsiębiorstwa i nabycie stałych klientów. Tak naprawdę – głównie działaniu Internetu ludzie dowiadują się o różnych ciekawych miejscach, mogą polecać firmy i restauracje. Nie ma wątpliwości, że promocja w Internecie jest niezwykle istotna i niejedna marka mając na uwadze postęp technologiczny oraz to, że istnienie w Internecie jest wręcz nieodzowną potrzebą, postanawia założyć własną stronę internetową.

Jakie są zalety posiadania strony WWW?

Pozwala na pozyskanie nowych klientów. Jest jedną z najskuteczniejszych form reklamy, dlatego też istotnym elementem jest jej wygląd oraz możliwość prostego poruszania się po stronie, by zachęciła klienta do nawiązania kontaktu lub złożenia zamówienia na określony produkt.

Umożliwia utrzymywanie kontaktu ze stałymi klientami. Fizyczna wizytówka może łatwo się zgubić, zapisany w telefonie numer może zostać utracony, a informacje na stronie zostaną i klient wie, gdzie może nas wyszukać.

Taka internetowa wizytówka w postaci strony WWW pozwala na uaktualnianie, gdy dana informacja ulegnie zmianie.

Można zamieścić na niej wszystkie wiadomości niezbędne dla potencjalnego klienta przy podjęciu decyzji o skorzystaniu z konkretnej usługi lub o zakupie towaru – dokładny adres z informacją o dojeździe, godziny otwarcia, numer telefonu, ofertę, cennik, zdjęcia i wiele innych. Pozwala to na usprawnienie swojej pracy oraz oszczędzenie czasu – zamiast spędzać mnóstwo czasu przy telefonie przybliżając komuś oferowane usługi i produkty, strona Internetowa pełni za nas rolę sekretarki i ułatwia pracę.

Dzięki stronie internetowej można także dogonić konkurencję lub też nawet zdobyć nad nią przewagę.

Wyraźnie więc widać, że warto zaopatrzyć swoją firmę we własną stronę WWW.

Strona WWW z szablonu czy indywidualny projekt graficzny?

Jeśli już zdecydowaliśmy, że stworzenie strony WWW to dobry kierunek dla firmy, zachodzi pytanie: Czy wybrać stronę WWW z gotowego szablonu, czy może lepiej jest postawić na indywidualny projekt graficzny? W celu podjęcia odpowiedniej decyzji, poznajmy bliżej obie opcje i to z czym się wiążą.

 • Szablon to gotowy, ogólnodostępny układ strony z ograniczonymi możliwościami w modyfikacji. Pozwala tylko na niewielkie zmiany takie jak przykładowo – kolorystyka strony, ale większe przekształcenia, takie jak manipulowanie układem strony, są pracochłonne i nieopłacalne. Pomimo tego szablon jest funkcjonalny i w oparciu o niego może powstać strona zawierająca wszystko, co niezbędne dla klienta.
 • Indywidualny projekt graficzny umożliwia tworzenie strony od podstaw. Dzięki temu klient może przedstawić swój własny projekt strony i ma szerokie pole działania – motyw może zostać w całości dostosowany do wymagań interesanta. By otrzymać projekt zgodny z oczekiwaniami, zleceniodawca może śledzić cały proces tworzenia projektu graficznego i zgłaszać sugestie oraz poprawki.

Którą z opcji wybrać?

Przy podjęciu tej trudnej decyzji należy przemyśleć kilka kwestii:

 • Jakim budżetem dysponuję?
 • Czy w branży, w której pracuję mam sporą konkurencję?
 • Czy strona ma być bardzo rozbudowana, czy też minimalistyczna?
 • Czy potrzebuję tej strony niezwłocznie, czy też jestem w stanie cierpliwie na nią zaczekać?

Strona z szablonu – zalety i wady

Zalety:

 • Możliwość szybkiego uzyskania własnej strony internetowej.
 • Cena – o wiele niższa niż przy indywidualnym projekcie graficznym, dzięki czemu można ją zdobyć bez większego obciążenia finansowego.
 • Możliwość personalizacji – chociaż oparta o szablon, to nadal można dobrać kolorystykę, treść oraz fotografie, przez co zyskuje na indywidualności.
 • Łatwa i intuicyjna obsługa – ułatwienie dla klientów.
 • Niewielki nakład pracy ze strony zleceniodawcy.
 • Mając wybrany szablon, łatwo jest wyobrazić sobie efekt końcowy.

Wady:

 • Ograniczenie swobody wyboru – w wielu wypadkach gotowy szablon może zmusić zleceniodawcę do porzucenia swojej obranej koncepcji strony i pójścia na kompromis, ponieważ w gotowych motywach nie ma możliwości na zmianę części elementów.
 • W Internecie może istnieć wiele podobnych stron – korzystając z gotowego motywu trzeba być przygotowanym na to, że inne strony mogą mieć taki sam układ, a ich wygląd niewiele się od siebie różnić.
 • Można stracić sporo czasu na wyszukanie motywu, który będzie jak najlepiej odpowiadać preferencjom interesanta.

Indywidualny projekt graficzny – zalety i wady

Zalety:

 • Oryginalność i wyróżnienie się w Internecie – charakter strony z indywidualną szatą graficzną jest niepowtarzalny. Zleceniodawca może wykorzystać w projekcie „od zera” swoje pomysły i wizje dotyczące tworzonej strony.
 • Strona jest widoczna w wyszukiwarkach dzięki wysokiej jakości kodu stworzonego przez programistę.

Wady:

 • Cena – stosunkowo wysokie koszty.
 • Dłuższy czas przygotowania strony – im bardziej strona jest skomplikowana, tym dłużej przyjdzie na nią czekać.
 • Znalezienie osoby lub zespołu osób, które podejmą się zlecenia może przysporzyć trudności, a gdy uda się już znaleźć taką osobę lub też osoby – mogą zaistnieć różnego rodzaju nieporozumienia dotyczące chociażby wyglądu strony, przez problemy z komunikacją i z przekazaniem swoich oczekiwań.

 Wybór

Obie z powyższych opcji mają zalety oraz wady, dlatego warto przemyśleć ten temat, jeśli stoimy nad dylematem: Co wybrać?

Należy pamiętać, że jeśli na początku boimy się poniesienia dużych kosztów, możemy zacząć swoją przygodę z własną stroną w Internecie stworzoną w oparciu o szablon, a jeśli z biegiem czasu uznamy, że potrzeba nam czegoś bardziej indywidualnego i oryginalnego – możemy zdecydować się na indywidualny projekt graficzny.

Darmowa konsultacja

Firma AdrianGrzybek.pl stworzy dla Ciebie profesjonalną stronę internetową. Sprawdź pozostałe nasze usługi: https://adriangrzybek.pl/uslugi-tworzenie-stron-internetowych/ i napisz do nas wiadomość, korzystając z poniższego formularza.