Istnieje wiele formatów plików graficznych – PNG, JPEG, GIF albo SVG. Poznanie różnic pomiędzy nimi może mieć pozytywny wpływ na działanie strony lub bloga internetowego. Warto się zatem zastanowić, kiedy i jak odpowiednio stosować te formaty plików graficznych.
Trzeba wiedzieć, że format grafiki ma duże znaczenie. Wpływa on na wydajność – plik może mieć różną wagę, a to wpływa bezpośrednio na czas wczytywania. Format wpływa również na wygląd – w zależności od niego obraz może wyglądać nieco inaczej. Typ pliku musi być dostosowany pod format, aby osiągnąć jak najlepszy wizualnie efekt.
Czym zatem różnią się formaty obrazów? Pierwszym, najpopularniejszym formatem jest „JPEG” – format stratnej kompresji grafiki rastrowej. Nie obsługuje on przeźroczystości. Jest to format niezwykle popularny, jednak nie oferuje on wysokiej jakości – podczas powiększania obrazu w tym formacie, będą widoczne piksele.
Format „GIF” jest bardzo dobrym wyborem, jeżeli tworzymy obrazy o małych rozmiarach bądź animacje.
„PNG” jest równie popularny co „JPEG”, jednakże obsługuje on więcej kolorów oraz niezwykle ważną przeźroczystość, jednak waży on znacznie więcej, niż plik z rozszerzeniem „JPEG”.
Najmłodszy format „SVG” został stworzony w 2001 roku, lecz nie jest szczególnie popularny. Jest to format najcięższy i jest wykorzystywany jednie w przypadku map oraz wykresów.
Jeżeli nadal zastanawiasz się, jaki format będzie najbardziej odpowiedni na twojej witrynie internetowej, skontaktuj się nami, a doradzimy Ci wszystkich niezbędnych porad: https://adriangrzybek.pl/uslugi-tworzenie-stron-internetowych/