Jak odpowiednio wybrać rozszerzenie domeny dla strony internetowej?

Jak odpowiednio wybrać rozszerzenie domeny dla strony internetowej?

W jednym z naszych poprzednich wpisów opisywaliśmy kwestię wyboru nazwy i adresu dla własnej strony internetowej. Nie wspomnieliśmy jednak o równie ważnej kwestii, czyli o rozszerzeniu domeny. Pełna domena strony, składa się bowiem z dwóch części: z nazwy głównej oraz z rozszerzenia. Jeżeli nie widziałeś poprzedniego wpisu, zachęcamy do przeczytania i zapoznania się z jego treścią: https://adriangrzybek.pl/jak-wybrac-najlepsza-nazwe-i-adres-wlasnej-strony-internetowej

Wiele osób zastanawia się, jakie rozszerzenie domeny będzie najbardziej odpowiednie dla ich biznesu. Do dyspozycji mamy:

  • domeny funkcjonalne (np. .org, .edu)
  • domeny narodowe (np. .pl, .fr) oraz domeny międzynarodowe (np. .eu)
  • domeny regionalne (np. .waw.pl, .wroclaw.pl)

Wybór nie jest oczywisty i warto przemyśleć swoją decyzję. Rozszerzenie domeny powinno być uzależnione od rynku docelowego oraz charakteru działalności. Krajowe rozszerzenia będą najlepszym wyborem, jeżeli prowadzimy biznes na rodzimym rynku. Klient, w takim przypadku wpisze intuicyjnie rozszerzenie „.pl”, nawet jeżeli nie będzie pamiętał tego, co było „po kropce”. Jeżeli zaś prowadzimy firmę o zasięgu międzynarodowym, koniecznie wybierzmy końcówkę „.eu”.

Rozszerzenie przekazuje odbiorcom pewne informacje o Twojej działalności. Jest to ważna kwestia, jednakże nie najważniejsza – w pierwszej kolejności zapamiętywana jest nazwa domeny. Należy pamiętać, że mniej popularne domeny ciężej jest zapamiętać. Pamiętajmy również, że wartościowe rozszerzenie budzi zaufanie.