Czym różni się grafika wektorowa od grafiki rastrowej?

Czym różni się grafika wektorowa od grafiki rastrowej?

Różnica pomiędzy grafiką rastrową a wektorową jest znacząca i należy ją znać. Grafika rastrowa wyświetla obraz wykorzystując poziomo-pionową siatkę pokolorowanych pikseli. W przypadku grafiki wektorowej, obraz jest tworzony za pomocą obiektów geometrycznych, np. przy pomocy okręgów, które są wypełniane kolorami. To sprawia, że grafikę wektorową możemy skalować bez żadnych konsekwencji, jeżeli chodzi o jakość – będzie ona zawsze tak samo dobra, w przeciwieństwie do grafiki rastrowej.

Powiększanie grafiki rastrowej nie jest zbyt dobrym pomysłem. Po jej powiększeniu, możemy zauważyć na grafice piksele, co nie jest zjawiskiem pożądanym. Pamiętajmy również, że grafika wektorowa daje nam znacznie większe możliwości edycji – edytowanie obiektów składowych będzie znacznie łatwiejsze, niż w przypadku grafiki rastrowej.

Najłatwiej odróżnić grafikę wektorową od rastrowej patrząc na format. W przypadku grafiki wektorowej, najczęściej wykorzystuje się formaty: „.AI”, „.SVG” oraz „.EPS”, zaś w przypadku grafiki rastrowej – „.JPG”, „.PNG”, „.TIFF”.

Tworząc własną stronę internetową i wstawiając na nią obrazki, powinniśmy zastanowić się, jaki typ grafiki będzie najlepszy. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy używać formatów wektorowych, gdyż one mają znaczną przewagę pod względem jakości. Zapewnią one prawidłowe skalowanie się elementów na różnych urządzeniach – rozdzielczość urządzenia mobilnego jest przecież inna niż rozdzielczość monitora komputerowego.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, z jakiego formatu korzystać – skontaktuj się z naszą firmą, a udzielimy Ci potrzebnych informacji: https://adriangrzybek.pl/uslugi-tworzenie-stron-internetowych/