Czym jest favicon i czy jest niezbędny?

Czym jest favicon i czy jest niezbędny?

Favicon („favorites icon”) to ikonka, która reprezentuje stronę internetową lub markę. Jest ona wyświetlana w otwartym oknie przeglądarki (obok nazwy strony). Pojawia się również przy wpisywanym adresie strony w wyszukiwarce. Ponadto, favicony są wykorzystywane w pasku narzędzi czy w historii przeglądarki.

Favicon jest tworzona dokładnie tak samo, jak inny rodzaj grafiki – różni się jednak wymiarami. Dla przykładu, podstawowy wymiar ikonki to 16x16px – w takim rozmiarze jest wyświetlana na kartach przeglądarki. Tworząc projekt warto jednak postawić na większe rozmiary, jak 512x512px, gdyż na innym urządzeniu (np. z systemem iOS), mogą one mieć wymiary większe, jak 180x180px. Wymiary te potrafią się również często zmieniać wraz z aktualizacjami.

Tę ikonkę zdecydowanie warto stworzyć i ją posiadać. Jest ona istotna w procesie budowania marki. Przykładowo, kiedy otworzymy zbyt dużo kart, widzimy jedynie ikonkę, która pozwala nam zidentyfikować daną stronę. Ponadto, nieustawienie ikonki może wydać się użytkownikowi odwiedzającemu nieprofesjonalne i może go to zniechęcić do dalszego odwiedzania strony.

Dodanie ikonki na naszą stronę jest niezwykle proste – możemy go wprowadzić na stronę przy pomocy kodu HTML lub różnych narzędzi, przykładowo narzędzia „Dostosuj”, które znajdziemy w systemie CMS, jakim jest WordPress. Istnieją również wtyczki, dzięki którym bezproblemowo dodamy ikonkę na naszą stronę.

Firma AdrianGrzybek.pl stworzy, wdroży i skonfiguruje Twój sklep lub stronę internetową. Dowiedz się więcej: https://adriangrzybek.pl/uslugi-tworzenie-stron-internetowych/