Certyfikat SSL – do czego jest potrzebny i dlaczego warto go mieć?

Certyfikat SSL – do czego jest potrzebny i dlaczego warto go mieć?

Certyfikat SSL to sieciowy protokół, który ma zapewnić bezpieczeństwo połączenia z daną stroną. W obecnych czasach jest on standardowym szyfrowaniem na stronach internetowych. Najważniejsze w certyfikacie SSL jest to, że zapewnia poufność przesyłanych danych. Może być wykorzystywany do szyfrowania standardowych stron www, blogów czy też np. połączenia z pocztą elektroniczną. Jest także standardem obecnym w szyfrowaniu połączenia z bankowością elektroniczną czy w systemach płatności elektronicznej.

Posiadanie certyfikatu SSL daje sporo korzyści zarówno tych zauważalnych, jak i tych trochę ukrytych głębiej.Najważniejszą jego funkcją jest to, że szyfruje on przysyłanie informacji poufnych, jest to szczególnie przydatne, gdy nasza strona przetwarza dane poufne.

Gdzie może być to użyteczne ?

Praktycznie wszędzie, jednak największe korzyści zdecydowanie odnoszą się tu do właścicieli sklepów internetowych. W miejscach internetowego handlu przetwarza się bardzo dużo poufnych informacji, które muszą być chronione. Wątpliwe jest by jakiś sklep odniósł sukces w internecie bez posiadania certyfikatu SSL. Klienci baliby się raczej powierzyć swoje dane takie jak nazwisko, adres czy też numer telefonu, czy konta w banku witrynie, która nie dba o ich bezpieczeństwo. W ten samoistny sposób przechodzimy do kolejnej dużej korzyści, jaką daje SSL. Jest to mianowicie bezpieczeństwo.

Klienci, którzy widzą, że dana witryna posiada certyfikat SSL zdają się jej bardziej ufać, nie boją się podać jej danych o istotnym znaczeniu, ponieważ, mają naoczny dowód, że ich dane będą chronione. Nie chodzi tu jednak tylko o sklepy internetowe czy też płatności internetowe gdzie certyfikat SSL jest wręcz koniecznością. Nawet w blogach czy też witrynach hobbystycznych certyfikat SSL może podnieść nasz Prestiż. Strona internetowa, która korzysta, z tego zabezpieczenia wydaje się bardziej godna zaufania, nawet jeżeli chodzi nie o podanie numeru swojego konta a jedynie zapis na newsletter. Potencjalny klient będzie widział, że właściciel danej domeny traktuje go poważnie i zależy mu na zapewnieniu jak najlepszych warunków do korzystania z jego strony.

Warto wspomnieć, że certyfikat SSL pozytywnie wpływa na wizerunek danej marki czy firmy w internecie. Może wpłynąć na SEO, co prawda nie spowoduje, że witryna znajdzie się od razu na samym szczycie, jednak może w tym pomóc. Jest to potwierdzenie autentyczności danej witryny internetowej i może chronić klientów przed tzw. phishingiem, czyli podstawianiu sfałszowanej strony internetowej, tak by móc wykraść poufne dane. Posiadanie certyfikatu SSL zwiększa, zaufanie potencjalnych klientów do danej strony a co za tym idzie, zmniejsza tzw. współczynnik odrzuceń. Zdarza się bowiem czasami tak, że nawet jeżeli jakaś strona wydaje, się interesująca użytkownicy nie chcą z niej korzystać w obawie o bezpieczeństwo swoich danych. Wracając do SSL w sklepach internetowych posiadanie takiego certyfikatu może pomóc w zwiększeniu obrotów. Klienci nie będą raczej chętni do robienia zakupów, a co za tym idzie pozostawienia swoich danych, jeżeli nie będą zapewnionego bezpieczeństwa. Wielką zaletą certyfikatu SSL jest także to, że jest on stosunkowo tani i prosty w obsłudze. Istnieją, róże warianty cenowe jednak nie są to jakieś wielkie sumy nie do przeskoczenia.

Podsumowując certyfikat SSL to jedna z ważniejszych rzeczy, jeżeli myśli się na poważnie o rozpoczęciu internetowego biznesu. Poczynając od banków po sklepy internetowe czy portale aukcyjne a kończąc na pocznie elektronicznej wszędzie potrzebny jest certyfikat SSL, który podkreśli bezpieczeństwo poufnych danych. Jednak nawet jeżeli nie zamierza się od razu otwierać systemu płatności internetowych czy też sklepu, tylko np. blog to i tak warto zastanowić się nad wdrożeniem tego systemu bezpieczeństwa. Zdecydowanie doda on prestiżu i zwiększy zaufanie do domeny, co może pozytywnie przełożyć się na ilość potencjalnych użytkowników. Certyfikat SSL to już standard, bez którego raczej nie można już sobie wyobrazić prowadzenia biznesu internetowego.

Koniecznie sprawdź szeroką ofertę naszej firmy, która również obejmuje zagadnienia techniczne i wprowadzanie zmian na działających stronach internetowych: https://adriangrzybek.pl/uslugi-tworzenie-stron-internetowych/